Strażacy z KP PSP Ostróda nieśli pomoc ofiarom nawałnic w woj. kujawsko-pomorskim

Nawałnice, które z potężnym impetem przetoczyły się przez nasz kraj w minionym tygodniu, spowodowały ogromne szkody. Najbardziej dotknięci kataklizmem zostali mieszkańcy województw wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Nasi strażacy w godzinach nocnych 11 sierpnia zostali skierowani w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP do miejscowości Sępólno Krajeńskie w woj. kujawsko-pomorskim.

Do udzielania pomocy wyjechał samochód ratowniczo-gaśniczy w obsadzie pięciu strażaków. Od wczesnych godzin porannych 12 sierpnia strażacy przystąpili do działań ratowniczych. W pierwszej kolejności usuwali powalone drzewa z dróg dojazdowych do miejscowości. Po kilkunastu godzinach dotarli do pierwszych domostw. Strażacy sprawdzali czy ktoś z mieszkańców nie potrzebuje pomocy medycznej i następnie przystąpili do zabezpieczania domów, z których zerwane zostały dachy. 13 sierpnia w godzinach wieczornych kolejnych czterech strażaków z naszej komendy, zostało wysłanych w rejon kataklizmu. Tym razem zabrany został również agregat prądotwórczy o dużej mocy.

Funkcjonariusze podmienili swoich kolegów, którzy niemal nieprzerwanie pracowali przez dwie doby.  Zadanie jakie dostali polegało na dostarczaniu do gospodarstw rolnych na terenie gminy Koronowo energii elektrycznej. Każde gospodarstwo sukcesywnie zasilane było przez dwie godziny w celu uruchomienia maszyn do wytwarzania paszy i nakarmienia zwierzyny hodowlanej. Dodatkowo usuwane były także powalone drzewa w domostwach. Nasi strażacy powrócili z terenów dotkniętych nawałnicami 16 sierpnia.  Ich praca była bardzo ciężka, pracowali w sumie przez  pięć dni. Często była to praca w bardzo trudnych warunkach, z narażeniem życia i pod działaniem silnego stresu. Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie bryg. Tomasz Ostrowski podczas zmiany służby podziękował wszystkim strażakom za gotowość i profesjonalizm w niesieniu pomocy ofiarom nawałnic. Na podstawie rozporządzenia MSWiA w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej, przyznał dziewięciu funkcjonariuszom  dodatek motywacyjny za udział w akcjach ratowniczych o dużym obciążeniu psychofizycznym.

tekst: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: mł. kpt. Mateusz Pawlaczyk.